SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skedar 10838017
nr 1083 8017
Skedar
7 st, silver, 17-1900-tal, längd: 13-23, bland annat matsked Jakob Lampa 1766
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
måndag 16 januari 2017
kl 20:07:07
800 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver